Midnight Express

Adını çokça duyduğum bir filmdi. Hangimiz bu filmi duymadık ki zaten. Yıllarca Türkiye’nin imajını belirleyen belki de en önemli unsur olmuştu. Kim bilir, hala bu filmdeki imgeleri kafalarından silmeyen bir sürü insan vardır dünyanın farklı yerlerinde.

Film 1978 de çekilmiş. 1970 de başlayan bir dizi olayı anlatıyor. 2 de Oskar alan filmin çekimleri Malta’da yapılmış.

Türkiye’ye gelen genç bir Amerikalı Billy Hayes, ülkesine dönerken 2 kilo esrarı vücuduna sararak ülke dışına çıkarmak ister. Tam uçağa binmeden önce yakalanır ve kaçakçılıktan hapse atılır. Böylece Türkiye hapishanelerinde ve kısmen sorunlu yargılama aşamalarındaki sahneler başlar.

O dönemlerde kendi öz evlatlarına ne kadar hoyrat davrandığı bilinen hapishane yönetimlerinin bir yabancıya nasıl davrandığını izledikten sonra, ilk olarak abartılı bulunabilse de gerçekçi olma ihtimali hiç de uzak değil. Zaten film yaşanmış bir hikaye ve peşi sıra yazılan bir kitaba dayanıyor.

Eleştirilebilecek yönlerinden biri de filmde zaman zaman Türklerin bile anlayamadığı çok bozuk bir Türkçenin kullanılması.

O zamanların Türkiyesine her ne kadar önyargılı olduğu iddia edilse bile farklı bir açıdan, modern (!?) batılı gözüyle sunulan bir perspektif. Adeta beyaz adamın ilk ayak bastığı topraklarda karşılaştığı vahşi ilkel adamla karşılaşması.

Tabi kendi toplumsal değişimimizi farketmemiz açısından da faydalı doneler sağlıyor.

Bence bu filmi kesinlikle izleyin. Tarihi değeri zaten paha biçilmez olmakla birlikte, 1978 filmi olmasına rağmen sinematografik açıdan da izlemeye değer. Filmin en beğendiğim sahnesi ise filmin sonlarına doğru, sevgilisinin Hayes’i ziyareti sırasında gerçekleşen ağlatıcı ironik sahnesi…

Reklamlar
Bu yazı İzliyorum içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s